TÜBİTAK GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN SERMAYE DESTEĞİNİN %5’İNİ AKILLI ULAŞIM TEMATİK ALANLARINA AYIRIYOR

Geçtiğimiz yıl bin 833 girişimciye iş planı modeli hazırlamada katkıda bulunan TÜBİTAK bu yıl da 146 proje sahibine sermaye desteği verecek
TÜBİTAK, genç girişimciye Teknogirişim Sermayesi Desteği (BİGG) veriyor. Genç girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürmeleri için verilen destek için örgün eğitim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler başvurabiliyor. BİGG programı kapsamında 2018 yılında 4 bin 594 teknoloji tabanlı iş fikri başvurusu yapılırken bin 833 girişimciye iş planı/modeli hazırlama desteği verildi.

Varank, Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanan girişimci sayısını 146 olarak açıklarken destek almaya hak kazanan girişimcilerin, sermaye şirketi kurmaları gerektiğini, destek tutarının ise TÜBİTAK ile girişimcinin kurduğu şirket arasında proje sözleşmesinin imzalanmasından sonra kurulan şirkete aktarılacağını kaydetti. Bakan Varank’ın verdiği bilgilere göre projelerin yüzde 37’sini iletişim ve sayısal dönüşüm, yüzde 22’sini sağlık ve iyi yaşam, yüzde 17’sini akıllı üretim sistemleri, yüzde 12’sini sürdürülebilir tarım ve beslenme, yüzde 7’sini enerji ve temiz teknolojiler, yüzde 5’ini ise akıllı ulaşım tematik alanları oluşturdu. Girişimcilerin yüzde 25’ini doktora, yüzde 27’sini yüksek lisans, yüzde 48’ini ise lisans sahipleri oluşturdu. Bakan Varank’ın verdiği bilgiye göre, TÜBİTAK, belirlenen bütçe kapsamında azami 300 girişimciye sermaye desteği vermeyi planlıyor. Varank, TÜBİTAK’ın, halen iş fikri başvurularını kabul ettiğini bildirdi.